Tematy
menu      Google Online Marketing Challenge 2010
menu      czy Ukraina ma taką sama muzykę do hymnu jak Polska
menu      części do regeneracji tonerów
menu      czy uszkodzona łąkotka sama się regeneruje
menu      czym wybielić białe bluzki
menu      czy na obu briefach musi być pieczątka
menu      czy na każdych studiach są egzaminy ustne
menu      Czy można się nauczyć widzieć aury
Republika.pl Portal Spoecznoci Internetowych


 
Przykro nam, strona o podanym adresie nie istnieje.

Sprawd, czy wpisae poprawny adres strony, lub skorzystaj z katalogu lub wyszukiwarki.Copyright 1996 - 2006 Grupa Onet.pl SA - zobacz wszystkie serwisy »

Google Online Marketing Challenge 2010

Temat: czy chrząstka się zrasta?

Ja łykałam jakieś tabletki na porost chrząstki (kolano) :P

Jak masz uszkodzoną łąkotkę w kolanie to g*%no ci to da. A gikozamina ostro wątróbke niszczy.

Ogólnie chrząstka stawowa się nie regeneruje. Inne już lepiej co nie oznacza że dobrze - im starszy tym gorzej się zrasta - albo w ogóle się nie zrasta ...
Ten post był edytowany przez Froger dnia: 26 Sierpień 2007 - 19:23
Źródło: forum.pclab.pl/index.php?showtopic=284625Temat: Łękotka
Najczęściej słyszymy że nie mają zdolności regeneracji, do niedawna rutynowo usuwano (meniscektomia) uszkodzone
Tymczasem łąkotki mają zdolność regeneracji!!! bo są częściowo ukrwione, 10-25% boczna i 10-30% przyśrodkowa. Dlatego zanim zdecydujemy się na artroskopię warto zrobić nieinwazyjne badania które określiłyby bliżej rodzaj uszkodzenia - USG, MRI.
Jeśli rozerwania są poniżej 1 cm w częsci zew., czy częściowej grubości, mogą się wygoić bez operacji!
Jednak wielu ortopedów nie interesuje się tym i woli zajrzeć do kolana (artroskopia), bo tak jest im najłatwiej, a potem wysięki i inne powikłania, to już problem pacjentów. Osobna sprawa to ubytek w portfelu, w CMC kosztuje 1500EUR.

Jeśli chodzi o leczenie tego typu dolegliwości to jest praktycznie 5 metod:
1. szycie łąkotki
2. częściowe usunięcie (jeśli uszkodzenie nastąpiło w części białawej = nie regenerującej)
3. preszczepy od dawców (nie wiem czy obecnie się to praktykuje - hiv i inne sprawy)
4. no i przeszczepy kolagenowe (nie wiem czy już są dostępne takie zabiegi); polegają one na wszczepieniu substytutu kolagenowego, który integruje się z pozostałą chrząstką)
5. przeszczepy allogenowe, najczęściej z własnych wiązadeł, obecnie takie zabiegi są wykonywane i to przy użyciu artroskopu cena ok. 4-6 tys złotych.

Pamiętajcie jednak, że nie ma nic gorszego niż
nieleczona kontuzja, która prowadzi do zniszczenia powierzchni stawowych, na skutek zaburzeń biomechaniki stawu kolanowego oraz wysiękowi płynu.


Niestety nie pamiętam skąd to skopiowałam Mąż miał problemy z łękątką. Bóle po czasie przeszły ale musiał na jakiś czas pożegnać się z rowerem.
Źródło: maluchy.pl/forum/index.php?showtopic=16579


Temat: Możliwości contra przypadłości
jesli masz coś z kolanem zadna maść Ci nie pomoże, może ulżyc troche i na chwile w bólu , kolano ma to do siebie iz moze nawet po latach sie odezwac, ze kiedys tam cos mu sie zrobilo... wiem cos o tym iz w lutym mialam operacje i dopiero na stole okazalo sie ze to kontuzja z przed 3 lub 4 lat nawet nie pamietam czy sie uderzyłam.. i okazało sie iż miałam zerwane wiązadła ktore nie bola jak sie je uszkodzi , i chrząstkę ktora ocierala o kolano,i torebka stawowa, nie bolało nic mnie wogóle chodziłam tak ,i dużo trenowałam nawet nie wiedząc ze cos tam w kolanie sie dzieje, dopiero w zeszlym roku jak na zawodach narciarskich upadłam to cos chlupneło okazalo sie ze to tylko bylo doprawienie starej kontuzji i ze nawet dobrze sie stalo...po tym upadku miesiac wszystko bylo dobrze nic nie bolalo ,nawet nie puchło,a ja nadal szalalam na stokach,trenowałam, pozniej zaczelo pobolewac tez mialam maście lod itp, ale bol sie nasilal, wiec poszlam wkoncu do lekarza( juz ostatecznosc) i powiedzial mi co i jak, no i uziemil, na jakis czas.. na szczescie łąkotka sama sie zrosła, a wiązadła krzyzowe zostaly naruszone.ale ocalały,ale jak to ja pozytywnie mysle i wiem ze powinnam ja uwazac, choc za mnie to robia inni,wiem że do roku czasu regeneruje sie chrzastka i torebka stawowa wiec jesli macie cos powazniejszego , nagle nie mozecie zgiąc kolana lub wyprostowac i to trwa ponad miesiac idzcie do lekarza im wczesniej tym lepiej..nie pocierpicie az tak, ja jedynie cierpialam jak uslyszalam zakazy,no ale wracam juz pomalu na treningi na nartach juz smigam choc nie az tak jeszcze, musze tylko zaczekac z wysokimi gorami i wspinaczka,i tańcem który kocham też,ale czasem warto odpuscić....wkoncu zdrowie jest najwazniejsze....rehabilitacja nadal trwa..ja chodze,wielu rzeczy nie moge robic ,choc bardzo chce,czasem mi sie to nie udaje i musze mieć hamulec żeby mnie ktoś przystopował a czasem samo kolano "mowi" basta... i wiem że jesli chce smigac w sezonie i wrocić do sportu całkiem to musze teraz kolanu pomagac a nie niszczyć go....wiec choć to trudne pomagam mu...pomimo iż czasem czuję się bezsilna i bez radna,że nie potrafie czegoś lub nie podołam,ale zrozumiałam ze tu też trzeba cierpliwości i czasu,że nie należy się załamywać bo miałam i takie chwile,ale ktoś nawet niedawno w górach jak bylam w Tatrach uswiadomił mi to ....

[ Dodano: Czw Kwi 19, 2007 6:11 pm ]
Źródło: tatry.netmark.pl/viewtopic.php?t=344


Temat: regeneracja układu kostno-stawowego
BÓLE STAWÓW – UWAGA – TO MOŻE BYĆ SYGNAŁ, ŻE DZIEJE SIĘ COŚ ZŁEGO.

Niezależnie od przyczyny, którą może być przebyty uraz, przeciążenie stawu, lub inny proces chorobowy (np. reumatyzm) – ból jest niepokojącym objawem.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z postaci procesu degeneracyjnego, dotyczącego głównie chrząstki stawowej.

Chrząstka pokrywająca końce stawowe kości spełnia funkcje:
- ochronną – zapewnia osłonę kości, zawierającej naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe
- mechaniczną – zapewnia gładkość powierzchni styku kości, zmniejsza opory podczas ruchu, absorbuje wstrząsy

Proces chorobowy doprowadza do zmniejszenia grubości, przerwania, pęknięcia lub innego uszkodzenia powierzchni chrząstki. Odsłania to powierzchnię kości znajdującą się poniżej powodując jej drażnienie, ścieranie i ból. W dalszym okresie rozwoju choroby powstają deformacje i zniekształcenia (wyrośla kostne, osteofity) kości. Pogarsza się ruchomość stawów. Bóle mają stały charakter.

Proces zwyrodnieniowy obejmuje zwykle więcej niż jeden staw
z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów choruje cały organizm

Przewlekły ból
- powoduje zmęczenie, zaburzenia snu, zaburzenia psychiki (nerwowość, depresję)
- zmusza do przyjmowania coraz większych dawek leków przeciwbólowych, co może niekorzystnie wpływać na przewód pokarmowy
- zmniejsza sprawność ruchową
- ogranicza zdolność do pracy a nawet możliwość wykonywania czynności codziennych
- pociąga za sobą konsekwencje finansowe – zmniejszenie przychodów oraz zwiększenie wydatków (leki i leczenie)
- jest powodem uczucia bezsilności i rezygnacji.

Czy warto się poddawać?
Współczesna medycyna dysponuje coraz lepszymi metodami zapobiegania i leczenia zmian zwyrodnieniowych stawów o udowodnionej naukowo skuteczności.
Proces degeneracyjny stawów ma swoją przyczynę w zaburzeniach przemian wewnętrznych (metabolizmu) chrząstki stawowej. Istotna rolę pełnią tu trzy elementy:
Kolagen – białko o budowie włókienkowej, występujące m.in. w skórze, ścięgnach, kościach i innych tkankach (tzw. tkance łącznej)
Proteoglikany – kombinacja substancji białkowych i cukrów. Wraz z kolagenem tworzą przestrzenną strukturę zapewniającą sprężystość i wytrzymałość chrząstki
Chondrocyty – komórki tworzące chrząstkę; produkują kolagen i proteoglikany, naprawiają i regenerują zniszczone lub zużyte fragmenty chrząstki; wydzielają także enzymy (substancje niszczące chrząstkę) - konieczne w procesach odbudowy chrząstki, wydzielane w nadmiarze w procesach chorobowych

Jak zapobiegać niszczeniu chrząstki ?
- poprzez dostarczenie substancji niezbędnych dla właściwego funkcjonowania stawów. Należą do nich chlorowodorek glukozaminy, siarczan chondroityny i MSM (metylsulfonylomocznik) – podstawowe składniki uzupełniające frakcję proteoglikanów. Dzięki nim metabolizm chrząstki może ulec stabilizacji, co jest warunkiem jej regeneracji. Wymienione związki są uznanymi naukowo, dopuszczonymi do stosowania klinicznego substancjami, które w wielu badaniach naukowych wykazały swoją skuteczność. Stanowią składniki nowej grupy farmakologicznej – ARTHRONÓW. Należą one do rodziny środków o działaniu chondroprotekcyjnym (ochraniającym chrząstkę stawową). Chlorowodorek glukozaminy jest unikalnym związkiem, który pod względem aktywności biologicznej przewyższa ok. 10-krotnie stosowany dotychczas siarczan glukozaminy.

Kiedy należy stosować ARTHRONY ?
Wskazaniem do stosowania ARTHRONÓW jest każdy przypadek choroby zwyrodnieniowej stawów. Ich działanie jest skuteczne na wszystkich etapach choroby zwyrodnieniowej:
– w początkowej fazie - uzupełniają niedobory substancji aktywnych w procesach metabolicznych chrząstki stawowej – mogą całkowicie zahamowań jej niszczenie
– w okresie przejściowym - są niezbędne w procesach regeneracji (naprawy i odbudowy chrząstki)
– w okresie późnym (zaawansowanych zmian) - wyraźnie zmniejszają zapotrzebowanie na leki przeciwzapalne i przeciwbólowe – mogą zapobiec powstawaniu objawów niepożądanych w trakcie ich stosowania
Wskazaniami do stosowania ARTHRONÓW są:
- idiopatyczna choroba zwyrodnieniowa stawów - o nieustalonej, najczęściej uwarunkowanej genetycznie przyczynie
- choroba zwyrodnieniowa w przebiegu procesów reumatycznych, chorób metabolicznych (dna moczanowa), chorób nerek (artropatia nerkopochodna)
- uszkodzenia urazowe (złamania, zwichnięcia, skręcenia, kontuzje) – ! ARTHRONY zapobiegają niszczeniu (zanikowi) chrząstki stawowej już w okresie unieruchomienia i przyspieszają regenerację uszkodzonych powierzchni stawowych; ARTHRONY skutecznie wspomagają proces rehabilitacji pourazowej
- zespoły przeciążeniowe narządu ruchu – związane z pracą, nadmierną, nieprawidłową aktywnością ruchową, wysiłkiem fizycznym, uprawianiem sportu
- zespoły bólowe narządu ruchu – w tym bóle pleców – systematyczne stosowanie ARTHRONÓW zmniejsza częstość nawrotów bólu oraz zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwzapalne i przeciwbólowe
- przebyte operacje stawów – rekonstrukcje więzadeł, łąkotek stawowych, operacje dysków, paluchów koślawych

Jak długo należy stosować ARTHRONY ?- udowodniono ich skuteczność nawet w kilkuletnim okresie. Nie wolno jednak zapominać, że ból stawu może być objawem poważnego schorzenia –
konieczne jest uzyskanie opinii lekarza – specjalisty i właściwa diagnostyka.

to tyle!
na ra;))
Źródło: fbb.pl/index.php?showtopic=13937


Design by flankerds.com